آریابدسازه – طراحی دکوراسیون داخلی

02188246730

02188246731

02188246732

02188246733

شمیم
بالا

چگونه حیاط خانه را بازسازی کنیم؟

بازسازی حیاط خانه

در این مقاله قصد داریم چند راهکار و ایده برای تغییر سبک و یا زیباتر کردن حیاط خانه ها با هر سبکی که دلخواه شماست را بیان کنیم و امیدواریم با خواندن این مقاله ایده های ذهنی جذابی را بدست آورید و در بازسازی حیاط خانه شما کمکتان کند.

با همراهی ما در سایت آریابدسازه میتوانید با انوع سبک ها برای بازسازی منزل و دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی، خانه‌های قدیمی با حیاط بزرگ و یا خانه‌های با صفا با حیاط کوچک بسیار کمیاب شده‌اند و اغلب آن‌ خانه‌های حیاط دار به آپارتمان‌هایی با پارکینگ یا حیاط عمومی تبدیل شده‌اند.

حیاط خانه‌های قدیمی ایرانی، دارای دیوار‌های آجری قرمز رنگ با کفپوش موزاییک و حوزه آبی رنگ در اشکال دایره، مستطیل، مربع و یا چند ضلعی است.

حیاطی کوچک اما با صفا و زیبا،‌ برخی از حیاط‌های قدیمی باغچه‌ای از گل‌های متنوع و رنگارنگ دارند که حس زیبای طبیعت را می‌توان از این محیط دریافت کرد.

برای داشتن حیاط با صفای سنتی ایرانی می‌توان از چیدن گلدان‌های رنگی در اطراف حوضچه و یا اطراف حیاط استفاده کرد که زیبایی حیاط را چند برابر کرده و حس طبیعت و زندگی را القا می‌کند.

حال امروزه با تغییر سبک ساخت و ساز و تغییراتی که در آپارتمان‌ها رخ داده است. برخی از مالکان خانه‌های حیاط دار قصد دارند حیاط خانه را از سبک سنتی به سبک مدرن تغییر دهند.

در این جا چند مدل از راهکارهایی برای داشتن حیاط زیبا و مدرن را مطرح می‌کنیم.

 

راهکارهایی برای بازسازی حیاط خانه

 

استفاده از آبنما

اگر از حوضچه‌ای که در مرکز حیاط قرار دارد خسته شده‌اید می‌توانید از آبنماهای جدید با اشکال دیگر در بخش دیگری از حیاط استفاده کنید. استفاده از آبنما و صدای آب موجب ایجاد حس طراوت و زندگی می‌شود.
آبنماها مدل‌های مختلفی دارند، در این بخش چند نمونه از آن‌ها را نام می‌بریم:

  • آبنمای سنگی صخره‌ای؛این آبنماها را در پارک دیده‌اید. از این آبنما در باغ، ویلا و حیاط خانه می‌توان استفاده کرد. این آبنما شبیه آبشار طبیعی و سخره است و جنس سنگ آن سنگ کوهی است
  • آبنمای سنگی دیواری؛این آبنما برای تزیین دیوار است که در لابی هتل یا حیاط منزل یا در مکانی خاص استفاده می‌شود. سنگ این نوع آبنما از سنگ دیواری و یا سنگ‌های قیمتی است. در این نوع آبنما برای زیباتر شدن می‌توان از نورپردازی نیز استفاده کرد
  • آبنمای مدرن سنگی؛در ساخت این آبنما علاوه بر چوب و سنگ از کاشی استیل هم استفاده می‌کنند. می‌توان از چراغ‌های ال‌ای‌دی در کف آبنمای مدرن سنگی استفاده کرد…

آبنماهای دیگری از جنس شیشه‌ و یا آبنمای موزیکال، طرح مجسمه‌ای، سبک مدرن، کلاسیک و متنوع وجود دارند که با توجه به سبک انتخابی برای بازسازی حیاط خانه خود، می‌توانید انتخاب‌های زیادی داشته باشید.

 

قرار دادن آلاچیق

می‌توانید برای داشتن فضای باصفا در حیاط منزل خود، برای نشستن در کنار یکدیگر از آلاچیق‌های زیبا با اشکال مختلف یا از سایبان‌های متحرک استفاده کنید. آلاچیق‌ها در سبک مدرن و سنتی و طرح‌های شیشه‎‌ای، ‌چوبی و ‌ فلزی ‌ هستند و با توجه به سلیقه و چیدمان حیاط خانه خود می‌توانید انتخاب متفاوتی داشته باشید.

نورپردازی آلاچیق علاوه بر زیبا شدن جلوه آلاچیق، موجب ایجاد دورهمی‌های گرم و دلنشین در ساعات مختلف شبانه روز در حیاط می‌شود.

  • طرفداران سبک مدرن، از آلاچیق‌های دکوراتیو و چوب‌های تزئینی، چوب‌هایی که تراش‌های زیادی بر روی آن‌ها است و تزئینات طبیعی دارد استفاده می‌کنند.
  • آلاچیق‌های سبک مدرن دارای سایبان ساده، مبل راحتی و دیوار‌های مشبک هستند.
  • فضای آلاچیق‌های سنتی گرم و صمیمی است، معمولا از چوب و سنگ ساخته می‌شوند.
  • طرفداران سبک مدرن، از آلاچیق‌های دکوراتیو و چوب‌های تزئینی، چوب‌هایی که تراش‌های زیادی بر روی آن‌ها است و تزئینات طبیعی دارد استفاده می‌کنند.
  • آلاچیق‌های سبک مدرن دارای سایبان ساده، مبل راحتی و دیوار‌های مشبک هستند.
  • فضای آلاچیق‌های سنتی گرم و صمیمی است، معمولا از چوب و سنگ ساخته می‌شوند.

 

شن و سنگ‌ ریزه برای کف حیاط

برای کف حیاط می‌توانید از شن و سنگ‌های ریزه استفاده کنید. نصب آن کم هزینه و آسان است و آب به راحتی از روی آن‌ها عبور می‌کندو همچنین سنگ ریزه و شن در کنار آلاچیق می‌تواند فضای طبیعی‌تری به حیاط شما هدیه دهد. ترکیب سنگ ریزه‌های سفید در کنار چمن سبز رنگ جذابیت خاصی به حیاط می‌دهد.
همچنین می‌توانید از چمن به عنوان کفپوش حیاط در مناطق بارانی که نگهداری گیاهان و چمن نیاز به آبیاری زیادی ندارد استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از چمن به عنوان کفپوش حیاط در مناطق بارانی که نگهداری گیاهان و چمن نیاز به آبیاری زیادی ندارد استفاده کنید.

(اگر در منطقه خشک زندگی می‌کنید می‌توانید از کاشی و یا چمن مصنوعی برای داشتن فضایی سر سبز در حیاط استفاده کنید.)

 

نورپردازی حیاط

در بازسازی حیاط خانه از نورپردازی حیاط قافل نشوید؛ استفاده از چراغ‌های کف ال‌ای‌دی در رنگ‌های مختلف، چراغ‌های دیواری دکوراتیو ، چراغ حبابی، چراغ‌های کلاسیک و… در اطراف چمن، کف و دیوار جلوه زیبایی به حیاط منزل می‌دهد.

 

محوطه سازی حیاط با طراحی شیک و کاربردی

برای ایجاد فضایی جادویی و رویایی در محوطه حیاط بهتر است ابتدا به طراحی یک باغچه زیبا با گل های رنگارنگ و درختان گوناگون بپردازید استفاده از ایده های خلاقانه و بکر در فضای سبز، می تواند محوطه سازی حیاط خانه های آپارتمانی و محوطه سازی ویلا را از این رو به آن رو کند. بهتر است برای طراحی فضای سبز ایده آل و متفاوت در محوطه حیاط از گلدان های رنگارنگ استفاده کنید همچنین می توانید با آرایش و مرزبندی بین درختان و گل های باغچه به فضای سبز حیاط نظم و ترتیب خاصی را ببخشید.

 

در آخر چند نکته برای بازسازی حیاط خانه را ذکر میکنیم که با رعایت آنها میتوانید حیاط زیبایی را داشته باشید.

 

یک نقطه کانونی ایجاد کنید. نقطه کانونی توجه را از کوچکی فضا منحرف می‌کند. استفاده از آبنما برای حیاط ها کوچک پیشنهاد خوبی است.

کارهای هنری و مجسمه‌ها نیز عناصر بسیار خوبی برای ایجاد نقطه کانونی هستند. «یک مسجمه ساده با یک نورپردازی خوب در حیاط معجزه می‌کند.»

 

استفاده از تراس. اگر حیاط شما کوچک است یک تراس طبقه طبقه در آن بسازید. البته هزینه ساخت تراس بسیار زیاد است چراکه ساختار خاصی برای ایجاد آن باید در فضا ساخته شود.

 

شخصیت بخشی. یکی از نکات مهم در طراحی یک حیاط کوچک شخصیت‌بخشی به آن است. شما باید فضایی را طراحی کنید که در یاد دیگران باقی بماند.”به شخصیت حیاط خود فکر کنید. شما قطعا دوست ندارید که بگویند عجب حیاط کوچکی. حیاطی که شخصیت دارد دیگران درباره‌اش این‌گونه اظهار نظر نمی‌کنند.”
از رنگ‌های اصلی را در فضای بازی کودکان و نیز مبلمان، کاشی‌ها و سنگفرش‌های خاص و منحصربه‌فرد برای شخصیت‌بخشی به حیاط استفاده کنید.

 

میزان نگهداری از حیاط را به حداقل برسانید. یکی از مزایای بسیار خوب فضاهای کوچک این است که به راحتی تمیز می‌شوند. پس این مزیت را خراب نکنید. از گیاهان گلدانی استفاده کنید تا گیاهانی که در خاک باغچه کاشته می‌شوند. «خاک موجود در باغچه باعث گل‌آلود شدن فضای شما می‌شود در حالی که نگهداری از گلدان‌ها کار ساده‌تر و تمیزتری است.»

 

فضا را محصور کنید. این حرف با ایده طراحی فضاهای کوچک به‌گونه‌ای که بزرگ‌تر به نظر برسند در تضاد به نظر می‌رسد اما نکته‌ای است که در بعضی از فضاها کاربرد خوبی دارد. «وقتی شما یک فضای کوچک را محصور می‌کنید، این فضا دنج و صمیمی می‌شود. چنین کاری را در فضاهای بزرگ به راحتی نمی‌توان انجام داد. هم‌چنین با این کار کاربردهای یک حیاط بیش‌تر می‌شود.»

برای عملی کردن این ایده آلاچیق عنصر بسیار خوبی است اما این کار را با گیاهان هم می‌توان انجام داد. حیاطی که در عکس بالا می‌بینید متعلق به یک معمار است. این حیاط 3.5 در 6.5 متر مربع مساحت دارد. از آن‌جایی که چند آپارتمان‌ مشرف به حیاط خانه او بودند او تصمیم گرفت تا فضای یبرونی خانه خود را محصور کند. او از گیاهان عمودی مانند درخت ارغوان و درخت انگور استفاده کرد تا یک فضای محصور ایجاد کند.
«با افزایش گیاهان موجود در فضای بیرونی خانه خود می‌توانید فضای امن و سبزی را به وجود بیاورید.»

 

از بی‌نظمی دوری کنید. هر چه عناصر موجود در حیاط شما بیش‌تر باشد کوچک‌تر به نظر می‌رسد. در عوض سعی کنید از نشیمن‌های پیش‌ساخته و سفارشی استفاده کنید، از استفاده از مبل‌های بزرگ بپرهیزید، و گیاهان را تحت کنترل خود درآورید. آرتور می‌گوید: «تنها چیزی که اگر در حیاط از کنترل خارج شود به طراحی شما آسیب می‌زند گیاهان هستند.»
«از بی‌نظمی دوری کنید. به جای گذاشتن 20 گلدان کوچک در حیاط، از 5 گلدان بزرگ‌تر استفاده کنید. از دو یا سه نوع گیاه و با دو یا سه رنگ استفاده کنید تا فضای شما منظم و سازمان‌دهی‌شده باقی بماند.»

 

–  با زوایا بازی کنید. اگر فضای بیرونی خانه شما کوچک است، زاویه کفپوش‌های فضا را به سمت عرض فضا بچرخانید تا فضای بیش‌تری در اختیار شما باشد. در عکس بالا برای ایجاد فضای بیش‌تر کفپوش‌ها 45 درجه تغییر جهت داده‌اند.

 

–  به مقیاس توجه کنید. اگر حیاط خانه شما کوچک است به جای پر کردن آن با یک میز غذاخوری 10 نفره از میزهای پیش‌ساخته سفارشی و با قابلیت تغییر در ابعاد استفاده کنید. به همین ترتیب شما نباید درختی را در فضای خود بکارید که 30 متر ارتفاع دارد و کل فضای شما را تحت‌الشعاع قرار می‌د در طراحی حیاط عکس بالا از درختان و گیاهان کم‌ارتفاع استفاده شده است تا فضای حیاط باز به نظر برسد.

فضای درونی خانه را امتداد و گسترش دهید. به نظر شما کدام‌یک از اتاق‌های خانه کوچک است. چنین فضایی را در فضای بیرونی خانه طراحی کنید. «آیا آشپزخانه شما بیش از حد کوچک است؟ آیا به یک اتاق نشیمن بزرگ‌تر نیاز دارید؟ چرا این فضا را در بیرون خلق نمی‌کنید؟ با گسترش تکنولوژی‌ وسایل مخصوص فضاهای بیرونی اکنون می‌توان هر فضایی را در بیرون از خانه به وجود آورد.»

 

–  فضای داخلی را کامل کنید. برای طراحی حیاط خانه از همان رنگ‌ها و سبکی استفاده کنید که در فضای داخلی خانه خود استفاده کرده‌اید. «از رنگ‌ها و بافت‌های مشابه فضای داخلی استفاده کنید تا این دو فضا به هم پیوند بخورند. این کار چیزی بیش‌تر از اضافه کردن دو صندلی و یک میز غذاخوری است. یک میز غذاخوری ساده با صندلی‌های چوبی شما را به استفاده از فضای بیرونی مشتاق نخواهد کرد. برای این کار ازمبل های ساده و راحت استفاده کنید.»

 

–  فضای خود را به چند قسمت تقسیم کنید. با استفاده هوشمندانه ازنیمکت و میزهای سفارشی کاربردهای حیاط خود را افزایش دهید و مبلمان را به‌گونه‌ای در فضا بچینید که قسمت‌های مختلفی برای استراحت، غذا خوردن، گفتگو، و غذا پختن فراهم شود.

 

–  از یک نورپردازی هوشمندانه استفاده کنید. این فضا هم‌چنین دارای ایده‌های نورپردازی مختلفی است. چراغ‌های دیواری وظایف مختلفی را در این حیاط به عهده دارند. آن‌ها فضای پخت و پز و گیاهان را به طور خاص و فضای کلی را به طور عام روشن می‌کنند. هم‌چنین یک چراغ آویز در بالای قسمت غذاخوری نصب شده است.

 

 

ارسال یک نظر