آریابدسازه – طراحی دکوراسیون داخلی

02188246730

02188246731

02188246732

02188246733

بالا

انواع فرش ایرانی | هنری ارزشمند برای دکوراسیون داخلی منزل | تاریخچه فرش ایرانی

فرش ایرانی

فرش ایرانی ( Persian carpet ) یکی از قدیمی ترین صنایع دستی در جهان است. قدیمی ترین فرش ایرانی در موزه ارمیتاژ (  Hermitage Museum ) واقع شده است و پازیریک نام دارد. این فرش حدود 2500 سال قدمت دارد.

تکنیک پیشرفته به کار رفته در فرش پازیریک بیانگر سابقه طولانی تکامل و تجربه در بافت است. این قدیمی ترین فرش شناخته شده در جهان محسوب می شود.

فرش ایرانی

تاریخچه شکوهمند فرش ایرانی

بیشتر پیشرفت فرش ایرانی در ارتباط با حاکمان مختلف کشور در طول زمانی است که کوروش بزرگ بابل را در سال 539 قبل از میلاد فتح کرد ، از شکوه و عظمت آن متضرر شد و بسیاری از مورخان وی را به دلیل معرفی هنر فرش سازی به ایران اعتبار می دانند. . گفته می شود که مقبره کوروش ، که در پاسارگادا در نزدیکی تخت جمشید دفن شده بود ، با فرشهای گرانبها پوشانده شده است. حتی قبل از زمان وی ، بسیار محتمل است که عشایر فارس حداقل طرح های بسیار ساده ای برای خانه های خود ایجاد کرده باشند. گله های گوسفند و بز آنها برای این منظور پشم مرغوب و بادوام در اختیار آنها قرار می داد.

قالی بافی هنری مختص به ایران

فرش ایرانی یا قالی ایرانی ( Persian rug ) هنر ازشمندی است که برای طیف گسترده ای از اهداف سودمندانه و نمادین ساخته شده و در ایران برای مصارف خانگی ، فروش محلی و صادرات تولید می شود. قالی بافی بخشی اساسی از فرهنگ ایرانی و هنر ایرانی است.

فرش ایرانی

مناطق معروف بافنده فرش سنتی ایرانی

مناطق معروف فرش سنتی ایران شامل مشهد ، تبریز ، اراک ، اصفهان ، کاشان و کرمان است. انواع مشهور فرش ایرانی برخی دیگر از شهرهای فوق الذکر شامل خراسان ، شیراز ، کورمان ، تبریز ، سنا ، ساروک ، هراز ، همدان ، سلطان آباد است. از جمله برخی دیگر از شهرهای فرش سازی می توان به بختیار ، بیدجار ، باکشاش و هریز ، فارقان ، بی بیک آباد ، تهران ، قم ، جوشگان ، ملایر و سراب اشاره کرد.

مطالب بیشتر
نقش هارمونی رنگ در دکوراسیون داخلی منزل | ایده های جالب برای انتخاب رنگ دیوارها

ایران از برخی مواد برای فرش های خود مانند پشم ، پنبه و ابریشم استفاده می کند.

استفاده از پشم در فرش ایرانی

در بیشتر فرشهای ایرانی ، این توده از پشم گوسفند است ، ویژگی ها و کیفیت آن از هر منطقه به منطقه دیگر متفاوت است ، بسته به نژاد گوسفندان ، شرایط آب و هوایی ، چراگاه و آداب و رسوم خاص مربوط به زمان و نحوه پشم و پردازش پشم .

استفاده از پنبه در فرش ایرانی

پنبه اساس تار و پود اکثر فرشهای مدرن که به آن فرش های ماشینی گفته می شود را تشکیل می دهد.

استفاده از ابریشم در فرش ایرانی

ابریشم ماده گران قیمتی است و برای فرش های با ارزش مورد استفاده قرار گرفته است. از شمع ابریشم می توان برای برجسته سازی عناصر خاص طرح فرش استفاده کرد. فرش های با کیفیت بالا از کاشان ، قم ، نائین و اصفهان دارای شمع های تمام ابریشم هستند.

علاوه بر این ، ایران دارای انواع مختلفی از فرش ها مانند گبه ، گلیم ، جاجیم می باشد

گبه

فرش ایرانی

Gabbeh یک فرش دستبافت است که با طراحی انتزاعی مشخص می شود و به زمینه رنگ و بازی با هندسه متکی است. گبه معمولاً توسط زنان ساخته می شود. فرش های گبه نسبت به سایر فرش های ایرانی بسیار ضخیم و درشت هستند. گبه از نخ پشم طبیعی و دستباف ساخته شده و تمام رنگ ها با رنگ طبیعی گیاه ساخته می شوند. به دلیل الگوی دقیق کمتر ، تعداد کمی گره. گبه یکی از ارزانترین انواع فرش ایرانی است. نقش های فرش از نوع ساده ای است و فقط تعداد کمی از عناصر تزئینی ، عمدتا مستطیل شکل شامل حیوانات است.

مطالب بیشتر
کابینت ممبران چیست ؟ | تصاوریر انواع مدل ها | کابینت ممبران سفید

بافندگان هند بسیار سریع اقدام به کپی برداری از این فرش ها می کنند اما باید به این نکته توجه داشت ، تفاوت عمده ای بین یک ایرانی و یک هندو گبه وجود دارد. عمدتا این را می توان با کیفیت پشم قابل توجه تعیین کرد ، نوع فارسی آن بسیار نرم تر و همچنین بسیار با دوام تر است و کیفیت قطعا بهتر است.

گلیم

فرش ایرانی

گلیم ( Kilim ) فرش یا قالیچه ای بافته شده از ملیله است که به طور سنتی در کشورهای امپراتوری عثمانی سابق ، ایران ، آذربایجان و کشورهای ترک آسیای میانه تولید می شد. گلیم می تواند کاملا تزئینی برای دکوراسیون داخلی باشد یا می توان آن را به عنوان سجاده استفاده نمود. گلیم مدرن کفپوش محبوب در خانه های غربی است.

جاجیم

فرش ایرانی

جاجیم ( Jajim ) بافته های مسطح است که در پانل های باریک و به طول بسیار زیاد ساخته می شود که معمولا با دست یک زن شکل می گیرد. جاجیم معمولاً روی یک دستگاه بافندگی افقی شکل میگیرد. بافته های مسطح از جاجیم ، همیشه دارای راه راه به عنوان یک ویژگی غالب در طراحی ، یک سنت عالی وجود دارد. جاجیم در بسیاری از مناطق کشور مانند آذربایجان شرقی ، اردبیل ، کرمانشاه ، کردستان ، همدان ، لرستان ، مازندران و فارس ساخته می شود.

در فرشها و قالیهای بافته شده در شهرهای مختلف و مراکز منطقه ای و هر یک از آنها اختلافاتی وجود دارد.

فرش های تبریز ( Tabriz carpets )

این فرشهای مرسوم ایرانی با پشم ، شمع ابریشم و تار پنبه یا ابریشم است. الگو های روی فرش از قطره تا گل ، درخت و صحنه های شکار متغیر است.

مطالب بیشتر
10 اشتباه در دیزاین اتاق نشیمن از نظر طراحان دکوراسیون خانگی

فرشهای هریز ( Heriz carpets )

این فرش های سنتی ایران با درخشندگی خود متمایز هستند. اینها بسیار با کیفیت هستند و برای نسلها ارسال می شوند. فرشهای هریز با طرح کلی دو یا سه و قطعات گوشه ای بزرگ هستند.

قالی های کاشان ( Kashan rugs )

الگوی مدالیون و گوشه ای روی زمین گل با طرح های تزئین شده علامت تجاری فرش کاشان است. رنگ هایی که در طراحی استفاده می شود معمولاً ترکیبی از آبی های عمیق ، قرمزهای غنی و عاج با خلال های گاه به گاه زرد ، سبز و نارنجی سوخته است.

ارسال یک نظر