آریابدسازه – طراحی دکوراسیون داخلی

02188246730

02188246731

02188246732

02188246733

شمیم
بالا

طراحی دیوار شاخص و تاثیر آن بر دکوراسیون

طراحی دیوار شاخص

در هنگام بازسازی منزل میتوانید انواع متد ها و روش ها رابرای زیباتر کردن محیط خانه خود انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از متد های دکوراسیون داخلی آشنا کنیم. طراحی دیوار شاخص یا همان accent wall در دنیای دکوراسیون به دیواری گفته می‌شود که طراحی آن نسبت به سایر دیوارهای اتاق متفاوت است. این تفاوت می‌تواند در رنگ دیوار بوده، رنگ آن سایه‌ای از رنگ سایر دیوارها باشد، و یا اینکه رنگ، طرح و یا جنس آن به طور کلی نسبت به دیوارهای دیگر کاملا متفاوت باشد.

سطح دیوار شاخص می ‌تواند نقاشی، کاغذ دیواری، آجری و یا طرح‌های دیگری باشد و همان طور که از نام این نوع دیوار مشخص است، از آن برای متمایز بودن و از بین بردن طرح یک دست ایجاد شده توسط دیوارهای اتاق استفاده می‌شود؛ به خصوص زمانی که برای رنگ‌امیزی دیوارهای اتاقی از یک رنگ استفاده شده باشد.

هدف طراحی دیوار شاخص چیست؟

یکی از نکات مهمی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه شود، ایجاد نقطه کانونی  focal point می باشد. نقطه کانونی به قسمتی از اتاق گفته می شود که توجه افراد به محض ورود به آن جلب می شود. از این رو توجه به طراحی آن بسیار حائز اهمیت می باشد. هم چنین در صورت استفاده از المان های تزئینی برای طراحی دیوار شاخص، می توان از آن برای برجسته سازی این المان ها استفاده کرد.

انتخاب دیوار شاخص و نکاتی که باید آنها را دانست

انتخاب یک دیوار به عنوان دیوار شاخص از اصول و قواعدی برخوردار می باشد. نمی توان هر دیواری را به عنوان دیوار شاخص انتخاب نمود. به طور کلی می توان گفت دیواری که در اتاق بیش تر در معرض دید بوده و با ورود افراد به داخل اتاق توجه ها به آن جلب می شود، برای طراحی دیوار شاخص استفاده می شود.

 • در بیش تر مواقع در اتاق نشیمن دیواری که کاناپه رو به روی آن قرار دارد، به عنوان دیوار شاخص انتخاب می شود.
 • در اتاق خواب نیز به گونه ای است که دیوار بالای تخت به عنوان دیوار شاخص انتخاب و طراحی می شود.
 • اگر طراحی اتاق نشیمن به گونه ای است که در آن از شومینه استفاده شده است، دیواری که شومینهبر روی آن قرار دارد، به عنوان دیوار شاخص انتخاب شده و طراحی می شود.
 • توجه داشته باشید از انتخاب دیوارهایی که بر روی آن ها درب یا پنجره تعبیه شده است، به عنوان دیوار شاخص استفاده نکنید.
 • انتخاب دیوارهای کوچک نیز انتخاب خوبی نمی باشد، چرا که در صورت استفاده از انواع طرح یا المان های تزئینی بر روی آن فضای آن شلوغ شده و باعث ایجاد هرج و مرج در فضای اتاق خواهد شد.
 • از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب تنها یک دیوار به عنوان دیوار شاخص می باشد، چرا که در غیر این صورت فضایی پر هرج و مرج ایجاد شده و باعث از دست رفتن زیبایی اتاق می شود.
 • اگرچه دیوار شاخص به گونه ای است که طراحی آن با سایر دیوارها متفاوت می باشد، اما به یاد داشته باشید که این طراحی به گونه ای نباشد که با سایر المان های موجود و سبک طراحی اتاق متفاوت باشد. بنابراین ایجاد انسجام با استفاده از یک طراحی متناسب با سایر قسمت ها از نکات مهم در این زمینه می باشد.
مطالب بیشتر
کابینت آشپزخانه

ویژگی های ایجاد دیوار شاخص

 • دیوار شاخص می تواند در برجسته سازی ویژگی های اتاق به شما کمک کند. مثلا در صورتی که سقف خانه بلند باشد، می توانید با قرار دان المان های تزئینی عمودی شکل مانند قاب عکس های تزئینی عمودی، سقف اتاق را بلندتر نشان دهید.
 • اگر طراحی دیوار شاخص به درستی صورت گیرد، می تواند در بزرگ تر یا کوچک تر نشان دادن فضای اتاق نیز به شما کمک کند.
 • استفاده از یک آینه بر روی دیوار شاخص در اتاق های کوچک می تواند در بزرگ تر نشان دان فضای مورد نظر کارگشا باشد
 • در صورتی که فضای اتاق نشیمن بزرگ است می توان یک دیوار را به عنوان دیوار شاخص انتخاب کرده و با قرار دادن یک میز ناهارخوری در کنار آن نسبت به تفکیک فضای نشیمن و غذاخوری اقدام نمود.

چند ایده جذاب برای دکوراسیون دیوار شاخص

استفاده از کاغذ دیواری

انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب می تواند از ایده های طراحی دیوار شاخص در نظر گرفته شود. این امکان وجود دارد که از یک نمونه کاغذ دیواری طرح دار برای طراحی دیوار شاخص استفاده کرده و در کنار آن برای سایر دیوارها از رنگ یا نمونه ای از کاغذ دیواری ساده استفاده نمایید.

طراحی با کاغذ دیواری

استفاده از پنل های دیواری

پنل های دیواری از جمله ایده های دیگری است. که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید. استفاده از پنل های دیواری در طراحی مدرن می تواند زیبایی بی اندازه ای به همراه داشته باشد. برای مثال پنل چوبی می تواند گزینه خوبی برای طراحی دیوار شاخص باشد.

مطالب بیشتر
کاربرد طراحی دکوراسیون

طراحی دیوار شاخص

استفاده از یک رنگ غالب

یکی از ساده ترین راهکارهایی که می توان با استفاده از آن نسبت به طراحی دیوار غالب اقدام کرد، استفاده از روش رنگ آمیزی می باشد. در این روش می توان از یک رنگ غالب که با رنگ سایر دیوارها هماهنگی دارد، برای رنگ آمیزی دیوار غالب استفاده کرد.

طراحی دیوار با استفاده از آجر یا سنگ

استفاده از مصالحی هم چون آجر یا سنگ برای طراحی دیوار شاخص نیز می تواند ایده خوبی باشد. استفاده از این ایده بدون شک فضایی متفاوت برای شما به ارمغان خواهد آورد.

طراحی دیوار شاخص

ساخت شلف دیواری

شما می توانید از شلف ها و قفسه های زیبا و فانتزی بر روی دیوار شاخص استفاده نمایید. تعبیه شلف بر روی دیوار پشت تلویزیون و دیوار پشت تخت خواب می تواند نمای بسیار زیبایی را بوجود آورد.

طراحی دیوار شاخص با شلف دیواری

استفاده از تابلو دکوراتیو یا عکس خانوادگی

یکی از ایده های بسیار جذاب که امروزه طرفداران بسیاری یافته، استفاده از تابلوهای دکوراتیو بر روی دیوار شاخص می باشد. شما می توانید سه، پنج یا بیشتر از این تابلوها را در شکل ها و طرح های گوناگون اما مرتبط با هم و مطابق با سایر المان های دکوراسیون داخلی خریداری نموده بر روی دیوار شاخص پذیرایی یا اتاق خواب خود نصب نمایید.

همچنین می توانید تعدادی عکس کوچک و بزرگ خانوادگی خود را با سلیقه خود بر روی دیوار به صورت افقی و عمودی و با اشکال زیبا نصب نموده و از نتیجه ای که به دست می آید لذت ببرید. استفاده از تابلوها ایده ای بسیار زیبا و مقرون بصرفه محسوب می شود که با استفاده از آن می توانید به راحتی دیوار خود را به نقطه ای کانونی در دکوراسیون داخلی تبدیل نمایید.

مطالب بیشتر
بازسازی آشپزخانه

طراحی دیوار شاخص با تابلو

 

دیوار شاخص مدرن با استفاده از آثار هنری بزرگ

یک قطعه هنری بزر گ می‌تواند یک عنصر برجسته و تاثیرگذار در دیوار شاخص باشد. به دنبال بوم‌ها و قاب‌های بزرگ با عمق و رنگ متناسب با مبلمان و دکوراسیون خود باشید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، حتماً آثار هنری خود را به‌درستی آویزان کنید!

 

دیوار شاخص با استفاده از پنل‌های MDF

با چند قطعه MDF و پول بسیار اندک می‌توانید یک دیوار کانونی ظریف و آرامش‌بخش برای اتاق خواب خود ایجاد کنید. این وسایل، فضایی لوکس به اتاق خواب می‌بخشند و پس زمینه مناسبی برای تخت خواب شما محسوب می‌شوند.

طراحی دیوار شاخص با mdf

بایدها و نبایدهای کلیدی در طراحی دیوار شاخص

 • از استفاده از رنگ‌های شاد برای دیوار کانونی خودداری نکنید!
 • در طراحی دیوار شاخص، متفاوت عمل کنید و خلاق باشید!
 • هنگام تصمیم ‌گیری برای رنگ دیوار شاخص، رنگ دیوارهای دیگر خود را نیز درنظر بگیرید. این دیوارهای خاص هنگامی ‌که با رنگ سایر دیوارها تناسب داشته باشند، بیشترین جلوه را دارند.
 • طراحی دیوار شاخص در یک اتاق کاملاً سفید می‌توانند خیره کننده اما درعین‌حال پر از ریسک باشد. کنتراست دیوار کانونی روشن در برابر دیوارهای سفید می تواند بسیار مدرن و حتی کاملاً خشن به نظر برسد.
 • بهتر است رنگ دیوار شاخص خود را با رنگ‌های خنثی دیوارهای دیگر متعادل کنید. دیوارهای خنثی شما می‌توانند خاکستری، خاکستری مایل به بژ یا بژ باشند.

 

 

ارسال یک نظر