آریابدسازه – طراحی دکوراسیون داخلی

02188246730

02188246731

02188246732

02188246733

شمیم
بالا

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

یکی از سبک های ساده در دکوراسیون داخلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی می باشد. تنوع بسیاری در سبک طراحی دکوراسیون وجود دارد. با به کار گیری کمی خلاقیت می توان سبک جدیدی در دکوراسیون به وجود آورد. اما در این میان برخی از سبک های طراحی دکوراسیون بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. طراحی اسکاندیناوی جزو این سبک ها می باشد.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی چیست؟

طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی هنر و سلیقه را به تصویر می کشد. اگر شما هم از علاقه‌مندان به طراحی داخلی باشید، احتمالا نام سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به گوش‌تان خورده است. بیشتر مردم سبک اسکاندیناوی را با دیوارهای سفید، کفپوش چوبی و مبلمان مدرن می‌شناسند. اغلب مردم بر این باورند که طراحی خانه به سبک اسکاندیناوی کار ساده ای است. اما حقیقت امر چیز دیگری است و این سبک با همه‌ سادگی خود مانند سبک‌های دیگر طراحی داخلی، ویژگی‌های خاص خود را دارد.

 

تاریخچه سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی در اوایل قرن بیستم میلادی به وجود آمد. همانطور که از نام آن پیداست، اولین بار این نوع سبک از طراحی دکوراسیون منازل، در اسکاندیناوی آغاز شد. در سال 1914 یک طراح دانمارکی که مدیریت یک شرکت طراحی و هنری را بر عهده داشت، سبک دکوراسیون اسکاندیناوی را معرفی کرد. اوایل این سبک در پنج کشور دانمارک فنلاند ایسلند نروژ و سوئد طرفدار پیدا کرد. اما رفته رفته این سبک از طراحی در سراسر جهان طرفدارانی را به خود جلب کرد. از آنجایی که این سبک از شمال اروپا سرچشمه می گیرد، لذا دارای روحی سرد و زمستانی است.

سبک اسکاندیناوی تداعی کننده برف، کوهستان، درخت و هوای سرد است و حس آرامش را در فضای خانه ایجاد می کند. این سبک در حالت کلی، جزو سبک های مدرن و امروزی به حساب می آید و با سبک های سنتی تفاوت دارد. در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی علاوه بر اینکه به زیبایی بصری توجه شده است، به کارایی وسایل استفاده شده نیز توجه می شود. در این نوع این سبک از دکوراسیون داخلی ، باید فضای مورد نظر تا حد امکان ساده و به دور از شلوغی و به هم ریختگی باشد.

مطالب بیشتر
بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

 

تاریخچه سبک اسکاندیناوی

 

اصول اساسی در سبک اسکاندیناوی

زمین چوبی در سبک اسکاندیناوی

تمام عناصر در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی در روشنایی و آرامش خلاصه می شود. بنابراین برای انتقال این روشنایی و آرامش به فضای اتاق، در این سبک از مصالح چوبی رنگ روشن، مانند چوب درخت بلوط و زبان گنجشک استفاده می کنند. کاربرد چوب در کف زمین زیبای خاصی را در سبک اسکاندیناوی به وجود می آورد.

 

مبلمان ساده در سبک اسکاندیناوی

یکی از عناصر مهم و بسیار کاربردی در دکوراسیون مبلمان می باشد. در واقع رنگ، جنس، نوع و مدل مبلمان به کار برده شده، معرف سبک خاصی از طراحی دکوراسیون است. لذا در سبک اسکاندیناوی مانند سایر سبک ها مبلمان نقش اساسی بازی می کند. معمولا در این سبک مبلمان ها از متریال‌های طبیعی و بر اساس اشکال هندسی ساخته شده‌اند. سادگی و خوانایی خطوط در کنار کیفیت بالا دو ویژگی اصلی مبلمان سبک اسکاندیناوی هستند. استفاده از الگوها و موتیف‌های مینیمال و خاص نیز در طراحی لوازم و مبلمان‌های این سبک دیده می‌شوند.

 

استفاده از اکسسوری مدرن و ساده در سبک اسکاندیناوی

در سبک اسکاندیناوی چیدمان اکسسوری ها به صورت پراکنده می باشد، ولی دارای یک نظم خاصی است. در این سبک از اکسسسوری های متنوع، مدرن و ساده بهره می برند. علاوه بر این، از آنجایی که سبک اسکاندیناوی از منطقه ای سرد ظهور کرده است، لذا در طراحی آن از اکسسوری هایی که منعکس کننده گرما وحرارت باشند، بیشتر بهره می گیرند. به طور مثال در این سبک از کوسن و فرش هایی  که غالبا از پشم، پوستین و یا پارچه موهر، ساخته شده باشند، استفاده می شود.

مطالب بیشتر
سبک دکوراسیون روستیک

 

دیوارها و سطوح عمودی هموار در سبک اسکاندیناوی

در حالت کلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به سبک مینیمال بسیار شبیه می باشد. چرا که در این سبک نیز باید از رنگ های روشن و ملایم و مصالح ساده استفاده کرد. در این سبک برای دکور برخی از دیوارها و سطوح عمودی، از لمینت های ساده و بدون طرح با رنگهای مات و کمرنگ بهره برده می شود.

دیوارها و سطوح عمودی هموار در سبک اسکاندیناوی

استفاده از نور طبیعی در سبک اسکاندیناوی

در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی از نور طبیعی زیاد بهره می گیرند. دراین سبک طراحان از پنجره های بزرگ استفاده می کنند تا نور بیشتری وارد فضای داخل شود. این کار علاوه بر اینکه به دکوراسیون جلوه ی خوبی می بخشد، سبب می شود تا فضای داخلی از آنچه که هست، بزرگتر به نظر برسد.

 

رنگ های مات در سبک اسکاندیناوی

پالت رنگی در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی شامل رنگ های مات و کمرنگ است. برخلاف تصور برخی از افراد استفاده از این نوع رنگ ها نه تنها فضا را خسته و کسل کننده نشان نخواهد داد، بلکه سبب می شود تا فضا بزرگ تر، ساده و بدون هرج و مرج به نظر برسد.

 

خطوط مستقیم در سبک اسکاندیناوی

در این نوع سبک تمامی عناصر پایه مانند مبلمان پنجره ها و اکسسوری ها دارای خطوط صاف می باشند. ویژگی استفاده از این وسایل با خط صاف سبب می شود تا تمامی فضا به صورت یکپارچه و هماهننگ با یک دیگر به نظر برسد.

 

استفاده از گل و گیاه در سبک اسکاندیناوی

گل و گیاهان همواره برای بشر یادآور شادابی و نشاط بوده است. از آنجایی که سبک اسکاندیناوی نیز از عناصر طبیعی بهره می برد، لذا از حضور گیاهان در این نوع سبک از طراحی دکوراسیون نباید غافل شد. در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی وجود گل و گیاه به وفور یافت می شود. همین ویژگی سبب شده، تا طرفداران محیط زیست جذب این سبک از طراحی دکوراسیون شوند.

مطالب بیشتر
سبک طراحی دکوراسیون صنعتی

استفاده از گل و گیاه در سبک اسکاندیناوی

وسایل کاربردی در سبک اسکاندیناوی

از ویژگی اساسی در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی تمرکز و توجه به کارایی وسایل استفاده شده می باشد. همین ویژگی سبب شده است تا این سبک در بین طراحی دکوراسیون جایگاه ویژه ای داشته باشد.

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی دارای سادگی و زیبایی منحصر به فردی است. از اکسسوری و وسایل ساده در این سبک استفاده می شود. در سبک اسکاندیناوی تمامی وسایل به کار رفته، مورد استفاده هستند، و نیازی به تهیه وسایل غیر ضروری نیست. لذا به لحاظ اقتصادی نیز این سبک مطلوب بسیاری از افراد می باشد.

 

سخن پایانی

همیشه خانه یک مکان امن و آرامش بخش برای تمامی افراد محسوب می شود. چه خوب است که گاهی برای ایجاد تنوع و جلوگیری از یکنواختی زندگی تغییری در دکوراسیون خانه ی خود بدهیم. اگر برای تغییر دکوراسیون منزل خود تصمیم گرفتید از افراد متخصص و خلاق بهره ببرید، می توانید روی شرکت آریابدسازه حساب کنید.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک نظر