آریابدسازه – طراحی دکوراسیون داخلی

02188246730

02188246731

02188246732

02188246733

شمیم
بالا

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب فضایی است امن و که افراد برای رسیدن به آرامش از آن استفاده میکنند. همچنین از نظر روانشناسان فضا و دکوراسیون اتاق خواب باید شرایطی را داشته باشد تا برای استراحت و آرامش افراد ایده آل باشد و خستگی ها و استرس روزانه را کاهش دهد. در غیر این صورت به مرور میتواند بر بازدهی افراد در کار و تحصیل و زندگیشان تاثیر منفی داشته باشد.

در این مقاله سعی داریم نکاتی گفته شود تا نحوه درست دکوراسیون اتاق خواب و ایده هایی برای کسانی که میخواهند اتاق خواب خود را دکور کنند و فضای زیبایی را برای خود ایجاد کنند. پس لطفا با ما همراه باشید.

1. انتخاب سبک مورد علاقه تان

اولین نکته ای که هنگام بازسازی منزل و یا دکوراسیون اتاق خواب باید به آن فکر کرد و در مورد آن تصمیم گرفت انتخاب سبک مورد علاقه و متناسب با محیط شماست که با بالا بردن اطلاعات خود درباره سبک های مختلف دکوراسیون داخلی میتوانید به سبک کورد نظر خود برسید. ما در آریابدسازه انواع سبک ها برای دکوراسیون داخلی را در اختیارتان قرار داده ایم. همانطور که گفته شد انواع گوناگونی از سبک های طراحی دکوراسیون اتاق خواب و منزل وجود دارد و با انتخاب یکی از آنها شما میدانید که درنهایت نتیجه کار چه خواهد بود و در انتخاب المان های دیگر مثل تخت خواب و وسایل تزیینی و نحوه چیدمان اتاق خواب هماهنگی ایجاد خواهد شد.

 

2. هارمونی و تاثیر رنگ بر آرامش فردی

یکی از نکات طراح داخلی، ایجاد هارمونی و هماهنگی در فضا است. برای این که چنین فضایی در اتاق خوابتان ایجاد کنید، ابتدا دکور کل منزلتان را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال اگر در دکور دیگر بخش های منزلتان، مبلمان به صورت کلاسیک و ظریف کاری شده اند، اثاثیه اتاقتان را هم به این شکل انتخاب کنید.

در مقابل اگر خانه را به صورت مدرن و امروزی دکور کرده اید، به فکر انتخاب تخت و دراور ساده و امروزی باشید. همچنین سعی کنید این هماهنگی، بین اثاثیه اتاقتان نیز وجود داشته باشد.

هارمونی رنگ ها در دکوراسیون اتاق خواب

3. روانشناسی رنگ در دکوراسیون اتاق خواب

از نگاه دیگر در حوزه روانشناسی، اعتقاد بر تأثیرگذاری عوامل بیرونی بر انسان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این موضوع به طور قطع قابل کتمان نیست که یکی از این عوامل رنگ‌ها هستند. از رنگ پیراهنی که می‌پوشید گرفته تا رنگ قاب موبایلتان، همه و همه از روحیات درونی شما و زندگی شخصی شما نشأت می‌گیرند. اهمیت این موضوع در مواردی به اوج خود می‌رسد که نمونه آن را می‌توان در محیط‌های درمانی جستجو کرد. ما نیز قصد داریم یکی از مهم‌ ترین محیط‌ هایی که مدت زمان نسبتاً طولانی در آنجا سپری می‌کنید،را مورد بررسی قرار ذهیم.

مطالب بیشتر
مزایای گیاهان طبیعی برای خانه

برای انتخاب رنگ اتاق خواب از نظر روانشناسی نوبت بررسی رنگ‌های سرد و گرم است. ابتدا باید بدانیم که به چه رنگ‌هایی گرم و چه رنگ‌هایی سرد می‌گویند.

 • رنگ‌های سبز، آبی، فیروزه‌ای، نقره‌ای و ترکیب هر یک از آن‌ها با سفید به طوری که پایه رنگ حفظ شود را جز دسته رنگ‌های سرد طبقه بندی می‌کنند. ذات این رنگ‌ها آرامش بخش است و خاصیت اطمینان در خود دارا می‌باشند. برای اینکه در انتخاب رنگ اتاق خواب از لحاظ روانشناسی رنگ‌های سرد را انتخاب کنید، کار سختی پیش رو ندارید؛ چرا که پیش زمینه روحیات اکثر افراد این نوع رنگ‌ها را به خوبی درک کرده و با آن کنار می‌آید.
 • رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد و طلایی و ترکیب آن‌ها با یکدیگر (و نه سفید) جز دسته رنگ‌های گرم تلقی می‌شوند. هیجان، انرژی، انگیزش و بی‌قراری از ویژگی‌های درونی این دسته است که با اضافه کردن رنگ سفید و تلطیف آن‌ها می‌توان درجه این خاصیت‌ها را کاهش داد.
 • در بین این رنگ‌ها تعدادی رنگ میانه هم وجود دارند که خاصیت‌های منحصر به خودشان را دارا می‌باشند. مثلاً ارغوانی، بنفش و مانند این‌ها، نه جز سردها محسوب می‌شوند نه جز گرم‌ها. به آن‌ها رنگ‌های میانی گفته می‌شود. رنگ‌هایی هم که از آن‌ها با نام خنثی یاد می‌شود تأثیری در رنگ‌های سرد و گرم ندارند؛ مانند: قهوه‌ای، خاکستری، طوسی و ..

 

انتخاب رنگ اتاق خواب

 

ترفندی برای انتخاب رنگ

برای استفاده از چندین رنگ به طور همزمان در یک فضا، تعادل مناسب بین اون‌ها بسیار مهم است. در کنار استفاده از رنگ‌های شاد و پرانرژی باید در قسمت‌هایی از فضا حتما از رنگ‌های خنثی استفاده کنید تا استراحتی برای چشم‌ها باشد. در صورتی که نتوانید تعادل بین این رنگ‌ها رو برقرار کنین فضایی خسته کننده خواهید داشت.

یک ترفند ساده برای کمک به شما وجود دارد که به قانون ۶۰-۳۰-۱۰ معروف است. این قانون مشخص میکند که چه مقدار از هر فضایی باید توسط یک رنگ پوشیده شود.

 • ۶۰% اول، رنگ پایه‌ی شما و معمولا سایه‌ای از رنگ‌های خنثی است که شامل دیوار‌ها میشه.
 • ۳۰% بعدی، رنگ ثانویه شماست که معمولا شامل رنگ مبلمان میشه که رنگی متفاوت با زمینه‌ی اصلی داره .
 • ۱۰% نهایی رنگ لوازم جانبی و اکسسوری هاست که اتفاقا بیشترین تاثیر رو در فضا‌های داخلی داره.
مطالب بیشتر
اجرای پتینه در تهران

4. انتخاب تخت متناسب با اندازه اتاق خواب

باید بدانید که یکی از اصول دکوراسیون داخلی، تناسب اندازه وسایل و مبلمان با اندازه فضا است. پس اگر فضای اتاقتان محدود است، به هیچ وجه دنبال تخت خواب های بزرگ نروید.

توجه داشته باشید، طبق توصیه طراحان داخلی، فاصله تخت با دو دیوار کناری، بهتر است حدود 1 متر باشد تا فضای مناسب برای رفت و آمد و قرار دادن میز پاتختی را داشته باشید.

5. دیزاین دیوار پشت تخت

یادتان باشد که تخت خواب با اندازه بزرگی که نسبت به باقی وسایل در اتاق خواب دارد، معمولا به نقطه کانونی فضا تبدیل می شود.

پس بهتر است که مانند طراحان حرفه ای، دیوار پشت آن را به صورت مخصوص با بافتی متفاوت و یا با نصب دکوری ها، تزیین کنید.

دکوراسیون دیوار اتاق خواب

6. اندازه فرش مناسبی مناسب با اتاق

یادتان باشد که کف اتاقی که تماما از فرش پوشیده شده است، اصلا زیبا و اصولی نیست. در واقع فرشی که انتخاب می کنید، باید به اندازه ای باشد که حداقل 30 سانتیمتر با دیوارها فاصله داشته باشد. همچنین اندازه آن باید به قدری باشد که از اطراف و پایین تخت بیرون بزند و کف اتاق را پوشش دهد.

دکور اتاق خواب

7. استفاده از کمد و قفسه برای ذخیره سازی لوازم

ساختن و ارائه ایده های کمد لباس ، متناسب با اتاق خواب شاید مشکل خیلی ها باشد. چون کمد جزء مبلمانی است. که فضای زیادی را در اتاق خواب اشغال می کند؛ از این رو بهتر است از فضاهایی که بلا استفاده مانده و تقریبا فضاهای پرت هستند، استفاده ی بهینه انجام داده و یک کمد لباس متفاوت را در آن قسمت جا دهیم.

 

دکوراسیون اتاق خواب کمد              کمد دیواری برای دکوراسیون اتاق خواب

ابتدا ابعاد فضایی را که می خواهید در آنجا، کمد یا کشو درست کنید، اندازه بگیرید. با در نظر گرفتن اشیاء و وسایل و لباس هایی که می خواهید در کمد جا دهید، یک کمد شیک و زیبا سفارش دهید. می توانید از این ایده های کمد لباس کمک بگیرید.

 

ایده کمد دیواری

8. استفاده از گیاهان در فضای اتاق خواب

برای دکوراسیون اتاق ‌خواب ایده آل با رایحه‌ی آرامش ‌بخش، می‌توانید از ترفندهایی مانند قرار دادن گیاهان طبیعی، استفاده کنید. شاید تاکنون به این فکر نکرده باشید که چطور یک گیاه می‌تواند غیر از زیبایی و تصفیه هوای اتاق‌خواب شما اثر دیگری داشته باشد.

دانشمندان بر این باورند که حضور گیاهان در داخل خانه می‌توانند علاوه بر رفع آلودگی‌های محیط اتاق به بهبود خلق‌وخوی شما، کاهش استرس و اضطراب، تسکین بسیاری از دردها، پیشگیری سرماخوردگی و بهبود کیفیت خواب شما اثر گذارند. در این مطلب تعدادی از گیاهان خانگی و آپارتمانی را که قابلیت استفاده در محیط‌های بسته منازل و آپارتمان‌ها دارد، را معرفی می‌کنیم، تا دکوراسیون فضای منزل یا اتاق‌خوابتان را با گیاهان طراحی کنید.

مطالب بیشتر
فرق کاشی و سرامیک

گلدان و گیاهان اتاق خواب

 • نخل پروانه:یک گیاه متعلق به منطقه ماداگاسکار است که آلودگی‌ هوا را از بین می‌برد.
 • سانسوریا: گیاهی است که نگهداری راحتی دارد. در شب اکسیژن منتشر کرده و دی‌اکسید کربن جذب می‌کند که بدین ترتیب هوا را تصفیه کرده و خواب بهتری ایجاد می‌کند
 • آلوئه ورا: گیاه آلوئه ورا نمادی از ابدیت و جاودانگی است و از جمله بهترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌آید. رشد و شرایط نگهداری راحتی دارد و به سادگی با تقسیم بوته تکثیر می‌شود. این گیاه به آبیاری مکرر نیازی ندارد. توصیه می‌شود آن را پشت پنجره قرار دهید؛ چراکه نیازمند نور مستقیم طولانی‌مدت است
 • اسطوخودوس: یک گلدان کوچک اسطوخودوس دنیایی از تازگی، رنگ و رایحه ای آرامش بخش را به اتاق خواب شما هدیه می‌‌دهد.
 • پاپیتالپاپیتال یا عَشَقه معمولی یا پیچک معمولی یا داردوست معمولی معمولا با عید کریسمس همراه است و پیچکی است. که در خانه به راحتی رشد می‌کند و برای اتاق خواب مناسب است. گیاهی برای پالایش هوا، با رشد راحت و نیازمند نور متعادل است.

   

دکوراسیون اتاق خواب و گیاهان

استفاده از گلدان های متنوع برای دکوراسیون اتاق خواب

گیاهان و دکوراسیون اتاق خواب

9. انتخاب روکش تخت و پرده زیبا و مناسب با اتاق

 • اگر می خواهید که سبک شما در دکوراسیون اتاق خواب به چشم بیاید حتما در انتخاب پتو و لحاف دقت زیادی بکنید.انتخاب های بسیاری بر اساس گرمای مورد نیاز شما وجود دارد و همچنین در طرح ها و نقش های مختلف بر اساس سلیقه ی شما.
 • پرده یکی از تاثیرگذارترین عناصری که نقش موثری در زیباییدکوراسیون داخلی دارد پرده ها می باشند.  برای انتخاب یک پرده ی مناسب در فضای اتاق خواب باید گزینه هایی همچون جنس، رنگ و نوع دوخت و مدل پرده را در نظر بگیرید، تا بتواند ظاهر چشمگیری به دکوراسیون اتاق خواب شما ببخشد.

 

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب

10. تاثیر استفاده از تابلو در دکوراسیون اتاق خواب

تابلو ها همواره نباید افقی باشند. تابلوهای عمودی زیادی وجود دارند که برای ساختمان هایی مناسب هستند که دیوار کوتاهی دارند.تابلوهای عمودی جلوه زیبایی را ایجاد میکنند و میتوانند دیوارهای شما را بلند تر از آنچه که هستند جلوه دهند.

دکوراسیون اتاق خواب با تابلو

ارسال یک نظر